Zapalenie spojówek nazywane jest również „chorobą czerwonych oczu”. To częste schorzenie, które skutkuje nieprzyjemnymi objawami jak swędzenie, pieczenie czy łzawienie oka. Pojawia się charakterystyczne przekrwienie rogówki, czasem towarzyszy mu wydzielina z oka. Niektórzy narzekają również na światłowstręt. Skąd bierze się to niegroźne, a zarazem uciążliwe schorzenie?
Przyczyny zapalenie spojówek
Zapalenie spojówek może wywołać wiele czynników. Najczęściej mają one charakter infekcyjny. Mowa o zakażeniach wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych. Dochodzi do nich na skutek przecierania oczy brudnymi rękami, przez kontakt z wydzielinami nosiciela np. poprzez poręczne czy klamki lub korzystanie z tych samych kosmetyków, a także w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji soczewek kontaktowych. Do zapalenia spojówek może dojść również w sposób nieinfekcyjny, czyli poprzez czynniki alergiczne jak np. kurz, pyłki roślin, sierść zwierząt czy inne ciało obce w oku. Zapalenie spojówek często towarzyszy w przebiegu chorób wirusowych jak np. świnka, odra, grypa czy różyczka.
Jak zapobiegać zapaleniu spojówek?
Nie zawsze jesteśmy w stanie zapobiec zachorowaniu na zapalenie spojówek, ponieważ do zakażenia czy uczulenia może dojść wszędzie, bez naszej kontroli. Można jednak zminimalizować ryzyko pojawienia się tej choroby. Przede wszystkim trzeba dbać o higienę oczu i rąk, a także starać się nie trzeć i nie dotykać oczu. Nie powinno się pożyczać kosmetyków do makijażu ani oczu, tak samo jak soczewek kontaktowych. Należy zadbać o odpowiednią pielęgnację soczewek, a także mieć na uwadze ich jakość – najlepiej sięgać po soczewki sprawdzonych producentów, jak np. Acuvue.
Jak leczyć zapalenie spojówek?
Zapalenie spojówek zwykle mija samoistnie. Zaleca się przemywanie oka solą fizjologiczną lub wywarem z ziół. Należy odstawić na kilka dni soczewki kontaktowe, nie wolno chodzić na basen. W miarę możliwości warto postarać się ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych oraz nie oglądać telewizji. Przy bardziej dokuczliwym przebiegu zapalanie spojówek może być konieczne leczenie za pomocą kropli z antybiotykiem czy leków antyhistaminowych.
Zapalenie spojówek wywołuje wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Na ogół nie wymaga jednak leczenia. Niestety, często jesteśmy na nie narażeni za sprawą wirusów, bakterii czy alergenów. Odpowiednia higiena oczu i rąk znaczenie minimalizuje ryzyko zachorowania. Warto więc często myć ręce, a także nie korzystać z ręczników czy kosmetyków innych osób.
Artykuł sponsorowany