Każde pomieszczenie w domu ma swoje przeznaczenie: salon gromadzi rodzinę i jest pokojem reprezentacyjnym, sypialnia służy do odpoczynku i nabrania sił, gabinet to symbol efektywnej pracy, a kuchnia – najważniejsze miejsce – stanowi serce domu.
Zalety kuchni
Kuchnia powinna być dopasowana do potrzeb jej użytkowników, musi być funkcjonalna – szczególnie wtedy, gdy większość posiłków przygotowywanych jest w domu, a także powinna odzwierciedlać gust właścicieli. Oznacza to, że wybór stylu mebli kuchennych zależny jest od indywidualnych potrzeb.
Jeszcze do niedawna, każdy pokój w domu miał osobne wejście, najczęściej zabezpieczone wewnętrznymi drzwiami, obecnie, nowoczesne projekty wnętrzarskie preferują przestrzenie otwarte, gdzie salon, jadalnia i kuchnia są jednym pomieszczeniem, w najlepszych przypadkach rozdzielone innym rodzajem podłogi, pół-ściankami, wyspą kuchenną czy przeszkleniami, będącymi rodzajem parawanu. Tego typu aranżacje mają swoje plusy i minusy – zaletą jest jednoczesne przebywanie osoby przyrządzającej posiłki w kuchni i w zasięgu wzroku zgromadzonych w salonie gości, natomiast pewną niedogodnością mogą być zapachy napływające z przestrzeni kuchennej oraz zbyt głośno pracujące tam urządzenia.
Klasyczne meble kuchenne
Wyposażenie kuchni w odpowiednie meble to niełatwe zadanie – przy zakupie tych sprzętów trzeba wziąć pod uwagę własne możliwości finansowe, funkcjonalność oraz estetykę poszczególnych elementów zestawów. Każdy bowiem wie, że starannie dobrany styl, pasująca kolorystyka frontów mebli do barwy ścian oraz materiały użyte do wykonania wszystkich szczegółów, mają bardzo duże znaczenie w aranżacji wnętrza kuchennego.
Najczęstszym stylem w meblarstwie kuchennym jest klasyka, czyli szafki wiszące i stojące, wzbogacone o tak zwaną wyspę, ustawianą zazwyczaj na środku pomieszczenia i przeszklone witryny, w których można ustawić szczególnie atrakcyjną zastawę stołową lub szklane przedmioty używane przy szczególnych okazjach.
Charakterystyka klasycznych mebli kuchennych
Klasyczne meble kuchenne występują w przeróżnych konfiguracjach, wielkościach, kolorach i stylistyce – w wielu sklepach meblowych znajdziemy styl rustykalny, retro, tradycyjny czy prowansalski. Kuchnie tego typu najczęściej wykonane są z drewna lub materiałów drewnopochodnych, mają metalowe lub drewniane uchwyty. Szafki są bardzo pojemne, szuflady głębokie, a blaty odporne na różne czynniki zewnętrzne. Fronty szafek mogą być w dowolnych kolorach, pomalowane matowym bądź błyszczącym lakierem. Szybki w drzwiczkach szafek to dodatkowa ozdoba – w klasycznych meblach sprawdzą się szyby transparentne lub z efektem „mrożenia”, natomiast pięknym uzupełnieniem są szybki-witraże, pasujące do wystroju w stylu rustykalnym.