Coraz więcej osób zaczyna troszczyć się o środowisko naturalne. Przemysł na dużą skalę, w tym także kosmetyczny, przyczynił się do degradacji środowiska. Populacja wielu gatunków zwierząt i roślin, która była niezwykle liczna jeszcze kilka lat temu, zaczęła drastycznie spadać. Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zawężenie różnorodności flory i fauny jest efektem szkodliwych działań człowieka. Na przestrzeni kilku ostatnich lat powstało wiele organizacji proekologicznych, które walczą o poszanowanie praw zwierząt. Postęp jest bowiem zjawiskiem pozytywnym tylko wtedy, gdy uwzględnia zasady i prawa natury. Na podstawie wysokorozwiniętej moralności i etyki powstała idea weganizmu.
Czym jest weganizm?
Wielu osobom weganizm kojarzy się przede wszystkim z dość restrykcyjną dietą, która zakłada całkowitą eliminację produktów pochodzenia zwierzęcego oraz wszelkich produktów spożywczych, przy produkcji których zostały wykorzystane zwierzęta. Niemniej jednak weganizm jest czymś więcej niż rezygnacją ze spożywania mięsa, mleka, jaj czy miodu. Weganie bojkotują także miejsca, gdzie wykorzystywane są zwierzęta, na przykład cyrki, sprzeciwiają się polowaniom, nie noszą ubrań z tworzyw pochodzenia zwierzęcego takich jak skóra czy wełna i stosują wyłącznie kosmetyki dla wegan, których działanie nie zostało przetestowane na zwierzętach.
Weganizm w przemyśle kosmetycznym
Weganizm wydaje się być wzniosłą ideą, dzięki której zwierzęta dostają szansę na wolne, szczęśliwe życie. Aby jednak być w pełni obiektywnym, należy zauważyć, że weganizm jest stosunkowo nowym ruchem społecznym, który przy nagłym i powszechnym rozwoju może negatywnie wpływać na środowisko poprzez zachwianie dotychczasowej równowagi międzygatunkowej na straży której stoi człowiek. Niemniej jednak przemysł kosmetyczny jest tą gałęzią przemysłu, która założenia weganizmu o godnym traktowaniu zwierząt powinna traktować z najwyższą powagą. Nawet najlepszy kosmetyk nie jest wart tego, aby przy jego powstawaniu narażano zdrowie i życie zwierząt.
Kosmetyki dla wegan
Coraz częściej producenci kosmetyków decydują się na wdrożenie zasad weganizmu do swoich przedsiębiorstw. Kosmetyki dla wegan jeszcze do niedawna były tylko chwytem marketingowym. Dziś produkcja kosmetyków bez wykorzystywania zwierząt na szczęście staje się nową normą. Oprócz tego coraz częściej w przemyśle kosmetycznym wykorzystuje się surowce pochodzenia naturalnego, których eksploatacja nie wpływa szkodliwie na środowisko, a przynosi wiele korzyści osobom, które decydują się na ich zastosowanie.